Kalibrace profesionáních i komerčních displejů a monitorů
Na konci roku 2016 společnost Smart Informatics navázala partnerství se společnosti SpectraCal (nyní součástí Portrait Displays) a stala se jejím partnerem pro Českou a Slovenskou republiku. SpectraCal je přední světový výrobce řešení pro kalibrace monitorů. Společnost založil v americkém Seattlu v roce 2007 Derek Smith poté, co vyvinul software pro kalibraci vlastního domácího kina. Od té doby se společnost významně rozrostla. Co se týká průmyslových odvětví, pokrývá svým řešením oblasti od broadcastu, postprodukce, přes profesionální AV instalace a domácí kina až k fotografii, medicínským využitím nebo třeba zpracování satelitních snímků. Z hlediska geografického je většina zákazníků z amerického kontinentu a z Asie, kde sídlí výrobci zobrazovacích panelů, kteří také mají se společností Spectracal dlouholeté partnerství, nicméně v posledních letech dochází k expanzi také do Evropy a na blízký východ. I přesto, že mají produkty SpectraCal takový široký dosah, zůstala společnost stále dostatečně malá, aby mohla vyslyšet specifická přání svých zákazníků. Derek Smith se namísto na množství zaměřuje na kvalitu lidí, kterými se obklopuje. V základním týmu SpectraCal jsou tak odborníci, jako Stacey Spears, uznávaný odborník na kolorimetrii, který je držitelem mnoha patentů ve pracování obrazu a videa a který stál v Microsoftu u vývoje Xbox smooth streaming, kodeku VC-1 nebo platformy Media Foundation, dále James Lund, vývojář grafických ovladačů, nebo třeba Albert Gomez, pro kterého je programování vášní už od jeho 13 let a vyvíjel software např. pro satelitní komunikaci, zpracování dat z vědeckých laboratoří včetně CERN nebo pro testování polovodičů.
Hlavním produktem společnosti SpectraCal je software Calman, který zajišťuje všechny operace spojené s kalibrací a provází uživatele krok za krokem celým procesem. Pro odlišné aplikace a úroveň znalostí obsluhy má Calman připravená různá workflow a samozřejmostí je i generování reportů o proběhlé kalibraci. Calman zastřešuje jak generování testovacího signálu, kdy ovládá vzdáleně samostatný signálový generátor nebo vlastní software VirtualForge s výstupem např. přes AJA T-TAP, dále Calman zajišťuje komunikaci se sondou a samotné měření a v případě, že to monitor umožňuje, umí i vzdáleně nastavovat jeho parametry podle výsledku měření. Výsledkem je pak zcela automatická kalibrace bez zásahu obsluhy. Kromě kalibrací samotných zobrazovačů umí software generovat 1D i 3D LUT tabulky, vytvářet ICC profily pro počítačové monitory, kalibrovat monitorové stěny, projektory a mnoho dalšího. Calman dokáže komunikovat se širokou škálou sond od levných sond pro domácí použití až po profesionální radiometry. Sám výrobce přirovnává Calman ke švýcarskému noži na poli měření a kalibrace, který se uplatní v celém řetězci zpracování obrazu a usiluje o spolehlivý přenos obrazu, takzvaně glass-to-glass, tedy od čočky kamery až k obrazovce diváka.
Kromě tohoto workshopu pro vás od začátku února 2017 také začneme nabízet kalibrace vaší techniky formou služby, konzultace v oblasti kalibrací, dema a prezentace řešení a samozřejmě vám můžeme dodat vaše vlastní kalibrační řešení včetně patřičného školení.
Společnost SpectraCal věnuje kromě vývoje vlastního produktu také hodně energie osvětě na poli kolorimetrie, kalibrací, norem a technologií, a to jednak formou videí publikovaných na internetu nebo osobně formou přednášek, školení a workshopů pro širokou odbornou veřejnost. Takový workshop pro vás chystáme také v Praze, a to v druhé polovině února 2017. Na tomto workshopu se nejen seznámíte s řešením SpectraCal a softwarem Calman, ale část workshopu bude věnována i teorii kolem samotné kalibrace, historii i novým trendům jako jsou HFR, HDR, ITU doporučení BT.2020, 4k/UHD, Dolby Vision a tomu, co tyto trendy přináší z hlediska kalibrace a zpracování obrazu.